1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI’MIZ KUTLU OLSUN

1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI’MIZ KUTLU OLSUN

Kapitülasyonlar kapsamında karasularımız ve limanlarımızda yabancı ülke gemilerine tanınan kabotaj ayrıcalığı ve faaliyet özgürlüğü, tam bağımsızlığımıza gölge düşürmekteydi. Lozan Barış Antlaşması ile yabancı ülkelere tanınan bu ayrıcalığa son verilmesi karara bağlandı. Bu karar, 1926 yılında çıkarılan bir Kabotaj Kanunu ile o yılın 1 Temmuz’unda uygulanmaya başlandı.
Türk denizciliğinin gurur günü olan 1 Temmuz’u, bugün 94. kez Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutluyoruz. Tam 94 yıldır boğazlarımız, Marmara Denizi’miz, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’deki karasularımız ve limanlarımızdaki her türlü hizmet trafiği ve işletme faaliyetlerimiz halkımızın yararı ve bağımsızlığının devamı için devletimizin kontrolünde yürütülmektedir. Bu Milli Bayram’ımız, denizlerimiz ve iç sularımızda birçok branşta faaliyet göstermesi nedeniyle federasyonumuz açısından ayrı bir önem arz etmektedir.
Denizlerimizdeki egemenliğimizin öneminin idrakinde olan genç nesiller yetiştiren federasyonumuz, sualtı topluluğumuzun onbinlerce üyesi başta olmak üzere tüm Türk halkının 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutlar.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu