5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN

5 Haziran Dünya Çevre Günü. İçinde yaşadığımız Dünya’nın havasını, suyunu, yeşilini ve toprağını koruyup yaşatarak gelecek nesillere nefes alan bir Dünya bırakmak hepimizin öncelikli görev, mücadele ve sorumluluğudur.

Toprağımızı, suyumuzu, havamızı koruma sorumluluğumuz kadar, denizlerimizin doğasını da korumamız gerektiğinin bilincindeyiz. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu olarak kuruluşumuzdan bu yana, sualtındaki sportif aktivitelerimizle denizlerimizin insanoğlu için ne kadar değerli olduğuna korunması gerektiğine dikkat çekmek için çalışıyoruz. Yeni nesle çevreyi, denizleri koruma ve yaşatma bilincini aşılamak için bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri daha da genişletip yaygınlaştırarak sürdüreceğiz.

Bu vesileyle yaşam kaynağımız olan Dünya’yı yok etmemizi değil, yaşatmamız gerektiğini bizlere bir kez daha hatırlatan 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nüz kutlu olsun.

Dünya’da 7 deniz kaplumbağası türü varlığını sürdürmekte olup, tamamının nesli tehlike altındadır. Caretta Caretta ve Yeşil denizkaplumbağası Chelonia Mydas’ın Akdeniz’deki en büyük yuvalama alanlarından biri de ülkemiz kıyılarıdır. Dünya’nın manyetik kuzeyini algılayabilme yetisine sahip deniz kaplumbağaları 15-20 yaşlarında eşeysel olgunluğa ulaştıklarında dişi bireyler doğdukları yere gelip yumurta bırakırlar. Ancak çoğu zaman kumsalı doğduklar gibi bulamazlar. Maalesef insanoğlu o alanı da kendisine almıştır. Denize ulaşabilen bin yavrudan 2-3 tanesi erginliği görebilmektedir. Denize atılan poşetler, ağlar, misinalar ve diğer insan kaynaklı baskılar üsrekli olarak türün yaşamını tehdit etmektedir. Bir türün nesli yaşam alanının yokedilmesiyle başlar. Akdeniz Foklarında da durum aynıdır. Fotoğraf: TSSF Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan – Yeşil Denizkaplumbağası Chelonia Mydas yavru bireyi.