MİLLİ SPORCUMUZ DERİN TOPARLAK, PALETLİ YÜZME BÜYÜKLERDE TARİHTEKİ İLK DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUMUZA İMZA ATTI

MİLLİ SPORCUMUZ DERİN TOPARLAK, PALETLİ YÜZME BÜYÜKLERDE TARİHTEKİ İLK DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUMUZA İMZA ATTI

Rusya’daki CMAS Paletli Yüzme Büyükler Dünya Şampiyonası’nda Milli Sporcumuz Derin Toparlak erkekler 1500 m. su üstünde Dünya Şampiyonu olarak paletli yüzme büyükler tarihinde bir ilke imza attı.

Rusya’nın Tomsk şehrinde dün başlayan 8 Temmuz’a kadar devam edecek olan CMAS Paletli Yüzme Büyükler Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Paletli Yüzme Büyükler Milli Takımı Sporcusu Derin Toparlak erkekler 1500 m. su üstünde bugün yapılan final serisinde muhteşem bir performans ortaya koyarak 12.38.27 dk.lık derecesiyle Dünya Şampiyonu oldu. Elde ettiği bu başarıyla ülkemize büyük bir gurur ve mutluluk yaşatan Derin Toparlak, paletli yüzme büyüklerde ilk dünya şampiyonluğumuza da imza attı. Derin Toparlak’ın ardından gümüş madalya kürsüsüne 12.43.71 dk.lık derecesiyle Macaristan’dan Sandor Pazmanyı çıkarken, bronz madalyayı 12.45.31 dk. ile Rusya’dan Iakov Stryukov aldı. Başarılı Milli Sporcu, 2019 yılında Yunanistan’da düzenlenen Paletli Yüzme Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda altın ve gümüş madalya, yine aynı yıl İstanbul’da yapılan CMAS Serbest Dalış Havuz Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmıştı.

Paletli Yüzme Milli Takım kafile başkanı olarak Rusya’da bulunan TSSF Başkanı Prof. Dr. Şahin Özen, “CMAS Paletli Yüzme Büyükler Dünya Şampiyonası’nda Milli Sporcumuz Derin Toparlak, paletli yüzme büyüklerde tarihi bir ilke imza atarak ülkemize ve bizlere büyük bir gurur yaşattı. Milli Sporcumuz, Derin Toparlak’ı tüm kalbimle kutluyorum. Ülkemize, sualtı topluluğumuza ve spor camiamıza büyük bir mutluluk yaşattı. Şampiyona, 8 Temmuz’a kadar devam edecek. 8 erkek ve 5 kadın sporcumuzdan oluşan Milli Takımımız, çeşitli mesafelerdeki bayrak yarışları dahil olmak üzere birçok disiplinde mücadelesini vermeye devam edecek. Başarılarımız için desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız, Spor Genel Müdürlüğü’müz, sporcu aileleri, kulüplerimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

29 ülkenin katıldığı CMAS Paletli Yüzme Büyükler Dünya Şampiyonası, su üstü (SF), çift palet (BF), dip (AP) ve tüp (IM) disiplinlerinde yapılıyor. Şampiyonada 4×50, 4×100 ve 4×200 su üstü ile 4×100 çift palette bayrak mücadeleleri de gerçekleştiriliyor. TSSF Paletli Yüzme Büyükler Milli Takımı’mız, Dünya Şampiyonluğu öncesinde, 22-28 Haziran’da İstanbul’daki milli kampta son hazırlıklarını yapmıştı. TSSF, bu sezondaki ilk uluslararası başarısını, İtalya’da haziran ayında yapılan 17. CMAS Paletli Yüzme Gençler Dünya Şampiyonası’ndaki 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile elde etmişti.

TSSF Başkanı Prof. Dr. Şahin Özen başkanlığında, Paletli Yüzme Teknik Kurul Başkanı Özgür Alemdar, Reşit Çevir, Eşref Esen, Canberk Babaoğlu, Eşref Ayvaz ve Onur Kaplan antrenörlüğündeki Paletli Yüzme Milli Takım kadrosu kadınlarda Beril Ülker, Miray Tunçel, Buse Çeliker, Azra Zeynep Ertunç ve Beril Ceren Öztürk, erkeklerde Derin Toparlak, Ömer Faruk Saydam, Onur Berke Kuyumcu, Can Batır, Yiğit Yılmaz, İsmail Kara, Yiğit Kaan Kuştemir ve Cengizhan Şahin’den oluşuyor.

06.07.2021 Yarışları

05.07.2021 Yarışları