Federasyon Başkanımız Oğuz Aydın Ulusal Sualtı Bilimsel Araştırma ve Değerleri Sempozyumuna Katıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Troia Kültür Merkezi’nde ‘’Mavi vatanda değereler ‘’ teması ile yapılan , “Ulusal Sualtı Bilimsel Araştırma ve Değerleri Sempozyumu” nun açılış oturumu 20 Eylül 2022 de gerçekleştirildi.

Sempozyum açılışında konuşan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Oğuz Aydın;

‘’Federasyonumuz sualtı sporlarında on bir branşta yürüttüğü faaliyetlerin yanında;  268 dalış merkezi ve 25 Can kurtarma merkeziyle ülke turizmine hizmet vermektedir.

Sualtı bilim ve teknolojilerine alındında yapılacak çalışmaları desteliyoruz ve bu alanda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve diğer kurumalar ile aktif çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu yıl ÇOMÜ Deniz Teknolojiler Meslek Yüksek Okulunun ilk kez 25 öğrenci ile dalış teknolojileri programına öğrenci aldı.

Bu programda bölüm başkanı ve öğretim görevlisi Çetin KEDİOĞLU ’u aynı zamanda TSSF Cankurtaran ve Dalış Merkezlerimizin Denetlenme Kurulu üyesi ve eğitimcisi olarak görev yapıyor. Bu bölümde görev yapan öğretim üyelerinin büyük bir kısmının federasyonuz 2 yıldız dalış eğitmeni, ÇOMÜ ile güçlü bağlarımız var. Deniz teknolojileri alanında akademisyenlerimizin çalışmalarını yakından takip ediyorum.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Deniz Teknolojiler Meslek Yüksek Okulu ile ortak proje çalışmalarımızı sürüyor.  Yapılan çalışmalara desteğini esirgemeyen başta Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Sedat MURAT hocama teşekkür ederim.

Çanakkale savaş ve arkeolojik batıkları bakımından dalış ve turizm önemli rotalarından, Bu alanda Çanakkale savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığımızın, Gelibolu tarihi sualtı parkının ülkemize kazandırılması ve yasaklanmış sahaların dalış turizme açılmasını sağlayan Çanakkale savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı sayın İsmail KAŞDEMİR beye de dalış turizmine sağladığı katkı ve dalışla ilgili engellerin kaldırılması çabalarından dolayı teşekkür ederim.  ‘’dedi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı,  Türkiye Sualtı sporları Federasyonu, Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezi ve bu alana çalışma yapan akademisyenlerin katıldığı sempozyum 22 Ekim 2022 tarihine kadar devam edecek.