Paletli Yüzme

Paletli Yüzme

Paletli Yüzme, bireysel bir yarışma sporudur. Sualtı sporları arasında, palet kullanma tekniği ve gerektirdiği fiziksel özellikler ile “temel branş” olarak öne çıkmaktadır. Dünya çapında başarılı olmuş pek çok serbest dalış, sualtı hokeyi ve sualtı ragbisi sporcusunun temel eğitim döneminde paletli yüzme branşının yer aldığı bilinmektedir.

Modern anlamda ilk palet tasarımının Leonardo Da Vinci tarafından yapıldığı bilinse de, Eski Mısır Medeniyetinde dahi palet benzeri araçlarla yüzüldüğü tarihçiler tarafından kaydedilmiştir. Modern dönemde kauçuktan ilk palet, 1933 yılında Fransız Yüzbaşı Corlieu tarafından askeri amaçlarla imal edilmiştir. Ardından askeri olduğu kadar sportif alanda da yaygınlaşmış ve 1958 yılında Sovyetler Birliği’nde ilk paletli yüzme yarışması gerçekleştirilmiştir. 1972 yılına kadar tüm yarışmalar çift palet ile gerçekleştirilirken, bu tarihten itibaren ilk monopalet de kullanılmaya başlanmıştır.

Monopalet ile yüzme tekniği bir yunusun suda süzülüşünü andırdığından oldukça estetik gözükmekle birlikte yarışmalar sırasında da izleyenlere yüksek seyir zevki sunmaktadır. Sporcular, kollarını başlarının üzerinden uzatıp sabit tutarken, tüm gövdelerini kullanarak “dolfin” ayak vuruşu yaparak ilerlerler. Bir insanın sadece kendi kas gücünü kullanarak suda en hızlı şekilde ilerleyebildiği yöntem, bir monopalet ile yüzmektir.

Günümüzde, paletli yüzme branşı dört farklı kategoride ve çeşitli mesafelerde gerçekleştirilmektedir. Yarışmalar açık ya da kapalı havuzlarda olduğu gibi göl ya da denizlerde de olabilmektedir. Tüm kategori ve yarışma mesafeleri şu şekildedir;

HAVUZ YARIŞLARI

 • Suüstü Kategorisi:
  Genellikle monopalet ile suyun yüzeyinde yüzülür. Sporcular, nefes almak için başlarının önünde bulunan özel paletli yüzme şnorkelini kullanırlar.

  Yarışma Mesafeleri:
  – 50m – 100m – 200m – 400m – 800m – 1500m
  – 4x100m – 4x200m Bayrak
  – 4x50m Karma Bayrak

 • Dip Kategorisi:
  Genellikle monopalet ile sualtında ve hiç nefes almadan yüzülür. Aynı zamanda en hızlı kategoridir.

  Yarışma Mesafeleri:
  – 50m

 • Tüp Kategorisi:
  Genellikle monopalet ile sualtında yüzülür ve nefes almak için, içinde sıkıştırılmış hava bulunan sualtı tüpleri kullanılır. Sporcular tüpü yatay bir şekilde tutarak kendilerine engel olmamasını sağlarlar.

  Yarışma Mesafeleri:
  100m – 400m (400m yarışı ülkemizde düzenlenmemektedir)

 • Çift Palet Kategorisi:
  Çift palet kullanarak ve “crawl” teknik ile yüzülür. Nefes almak için sporcuların şnorkel kullanması zorunludur.

  Yarışma Mesafeleri:
  – 50m – 100m – 200m – 400m
  – 4x100m Karma Bayrak

 • AÇIK SU YARIŞLARI
  Akıntı bulunmayan göl ya da denizlerde gerçekleştirilir. Dip ya da tüplü yüzme kategorileri bulunmamaktadır. Sporcular çift palet ya da monopalet kullanabilir.

  Yarışma Mesafeleri:
  – 6000m
  – 4x2000m Karma Bayrak

CMAS (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu) tarafından her yıl düzenlenen ve ülkemiz adına milli takımlar seviyesinde katılım gösterdiğimiz Dünya ve Avrupa Şampiyonaları bu branşın en önemli yarışmaları olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda dört yılda bir düzenlenen Akdeniz Plaj Oyunları gibi önemli yarışmalar da takvimde yer almaktadır. Ülkemiz 2015 yılı itibariyle üst düzey uluslararası yarışmalarda madalyalar kazanmaya başlamış olup yakaladığı ivmeyle branşın önde gelen ülkeleri arasına girmiş bulunmaktadır.

Kullanılan Malzemeler:

Çift Palet

Monopalet

Tüp

Şnorkel

Videolar: 

 

CMAS Web Sitesinde Yer alan Paletli yüzme Bilgileri : http://www.cmas.org/finswimming/about-2012032622


Paletli Yüzme İle İlgili Haberler


[catlist name=”paletli-yuzme-haberler” pagination=yes numberposts=10]